Anime Neko

O pisica...O inghetata...Si un site

AcasaAcasa  AcasaAcasa  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    

Distribuiţi | 

Cronicile vampirilor

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
02gold23
Admin
Admin

Varsta : 21
Localizare : peste tot

MesajSubiect: Cronicile vampirilor   Joi Iul 07, 2011 3:41 am

Dat fiind faptul ca Tara intarzie sa apara si am terminat cartile cu elfi de la biblioteca, am trecut pe celalalt subiect care m-a fascinat: vampirii. Am sa va prezint "Cronicile vampirilor" scrise de Anne Rice despre "vampirii adevarati"(cum zice o prietena).

Interviu cu un vampir (1976)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Rezumat: Aceasta este povestea lui Louis de Ponte du Lac, relatată de el însuși, despre călătoria prin viața muritoare și nemuritoare.Louis își amintește cum a fost transformat în vampir de către radiosul și sinistrul vampirLestat și cum a fost inițiat, fără voia lui, în stilul de viața al unui vampir.Povestea lui se scurge printre străzile New Orleans-ului, definind momente cruciale, cum ar fi descoperirea copilei pierdute Claudia, pe care nu dorește s-o rănească, dar o transformă într-un vampir, lucru nepermis pentru un copil de vârsta ei.Inteligența si pasiunile ei de femeie sunt prinse în trupul acela micuț.Luis și Claudia își formează o alianță de nedestrămat, și chiar se stabilesc pentru o perioadă in opulentul cartier francez.Louis își amintește lupta Claudiei de a se intelege pe ea insăși și ura pe care amândoi i-o poartă lui Lestat, care îi trimite în jurul lumii pentru a-i căuta pe alții din neamul lor.Louis și Claudia sunt disperați să-și găseasca un loc al lor, de a-i gasi pe alții care sa ințeleagă, și pe cineva care să știe ce și de ce există.

Vampirul Lestat (1985)
Rezumat: Evenimentele nu continuă cronologic faptele prezentate în Interviu cu un vampir în care Louis narează o versiune diferită a vieții de vampir față de cea prezentată de creatorul său pe parcursul operei omonime. În cel de-al doilea volum al seriei se relatează viața tânărului francez Lestat de Lioncourt în vârstă de 22 de ani și problemele sale familiale, plecarea în Paris împreună cu Nicolas pentru a deveni actor, transformarea într-unul dintre „Copii Întunericului” și căutarea răspunsurilor la întrebările despre imortalitatea sa și despre originile vampirilor.

Regina damnaților (1988)
Rezumat: Prima parte urmărește câțiva vampiri diferiți pe o perioadă de câteva zile. Unele personaje apar și în celelalte două cărți, respectiv Armand, Daniel, Marius, Louis, Gabrielle și Santino. Fiecare din cele șase capitole din prima parte spune o poveste diferită despre o persoană sau un anumit grup. Două lucruri unesc aceste capitole: o serie de vise despre două surori gemene cu părul roșu și faptul că o ființă puternică ucide vampirii în lume prin combustie spontană. Pandora și Santino răspund la strigătul telepatic de ajutor al lui Marius și îl salvează. Marius îi informează pe cei doi că Akasha a fost trezită de Lestat sau mai bine zis, de muzica rock cântată de el. Lestat s-a alăturat unei formații rock formată din muritori numiți Alex, Larry și Tough Cookie. Fiind trezită de muzica rebelă a lui Lestat, Akasha își distruge soțul, Enkil, și plănuiește să conducă lumea. Akasha este descoperită ca fiind sursa atacurilor asupra celorlalți vampiri.

Source: Wikipedia

♔ The Neko Admin ♔
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
http://animeneko.forumz.ro
ﯝ Đizzy ﯝ
Neko Senior
Neko Senior

Varsta : 21
Localizare : somewhere else, but also here

MesajSubiect: Re: Cronicile vampirilor   Vin Iul 08, 2011 12:59 am

Cum spuneam, nu am citit nicio carte din cele trei, insa am vazut Interviu cu un vampir si Regina damnatilor si trebuie sa recunosc, mi'au placut. Mi'au captat atentia si mi'au placut enorm scenele pline de blood and stuff like that. Sper sa citesc cartile caci daca filmele sunt asa reusite sunt convinsa ca si ele merita.

Sus In jos

Cronicile vampirilor
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» The Bane chronicles (Cronicile lui Bane)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime Neko :: Diverse :: Carti-
Mergi direct la: